Wielu osobom podobają się rolety rzymskie, ale nie wybierają ich ze względu na obawy przed myciem. Nie wiedzą, że mycie rolet rzymskich jest bardzo proste. Brudu z rolet można pozbyć się na kilka sposobów.

Pranie ręczne

Prawie każdą rzecz można wyczyścić ręcznie. Chcąc umyć roletę rzymską ręcznie na początku trzeba ją w pełni rozłożyć. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do całej powierzchni, gdzie nie będzie nic pozaginane. Następnie warto jest przeczyścić suchą ścierką lub miotełki do kurzu. Można również użyć delikatnie odkurzacza ze specjalną szczotką. Warto jest pamiętać, aby włączyć go na niskich obrotach, aby nie zniszczyć rolety. Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie wszystkich listew wilgotną ściereczką.

Użycie pralki

Bardzo łatwym sposobem jest również wypranie rolety w pralce. Wystarczy ściągnąć ją z całego mechanizmu i wrzucić do pralki. Warto jest przeczytać dokładnie instrukcję mycia. W niej producent podaje najważniejsze informacje, w jakich warunkach powinna zostać wyprana roleta. Jednak kilka rzeczy pozostanie bez zmian przy każdym modelu. Należy pamiętać o niewłączaniu wirowania. Może ono uszkodzić niektóre elementy rolety. Warto jest również włączyć tryb dla tkanin delikatnych. Po wypraniu należy wysuszyć i wyprasować roletę. Po tych czynnościach będzie można ją ponownie zawiesić.

Specjaliści

Nie będąc pewnym czy uda nam się wyprać samodzielnie, warto jest skorzystać z usług specjalistów. Mają oni wprawę i z pewnością poradzą sobie z każdą roletą. Dużym atutem tego rozwiązania jest oszczędność czasu.