Zasłony i firany do salonu

Zasłony i firany, choć często traktowane po macoszemu, pod względem estetycznym są elementem salon tak samo ważnym jak meble. Ba, nawet ważniejszym! Bo w końcu zajmują najbardziej eksponowane miejsce w pomieszczeniu i przesłaniają największą powierzchnię.

Staroświecko czy nowocześnie?
Przede wszystkim oczywiście powinniśmy zadbać o to, aby zasłony i firany pasowały do umeblowania pokoju i nie kontrastowały z jego stylem. Staromodne ciężkie kurtyny (np. z aksamitu) będą się prezentować pięknie w połączeniu z zabytkowymi meblami. Ale już kompletnie nie na miejscu będą w przypadku mieszkania urządzonego na miarę XXI wieku. W tym drugim przypadku lepszym pomysłem będą lekkie tkaniny (np. satyna) o jasnych pogodnych barwach.

Funkcjonalność czy estetyka?
Innym ważnym czynnikiem w wyborze rodzaju zasłon jest ich funkcja. Jeśli jest czysto ozdobna, znakomicie sprawdzą się półprzezroczyste materiały, zwłaszcza gdy chcemy je zawiesić w słabo nasłonecznionym pomieszczeniu. Z kolei w salonach położonych po południowej lub zachodniej stronie domu znacznie lepiej sprawdzą się nieprzenikalne tkaniny chroniące przed nadmiarem światła.

Ważny jest dobór odpowiednich wzorów i kolorów, aby pasowały do reszty salonu. W dzień nadając mu świeżość i blask, a wieczorem – przyjemną kameralną atmosferę, zwłaszcza prezentując się elegancko podczas spotkań towarzyskich.