Firany od dawnych czasów goszczą w naszych oknach. Są one doskonałym elementem uzupełniającym wystrój wnętrz oraz w pewnym stopniu zakrywają to co dzieje się w naszym mieszkaniu. Zmieniły się jednak ich wygląd.

Ostatnio bardzo popularne były tzw. makarony bądź inaczej spaghetti. To drobne sznureczki, które doskonale przepuszcza światło, jednocześnie będąc doskonałą dekoracją okien.

Dziś zostały wyparte przez proste tiulowe firany. Ich doskonałymi odpowiednikami są organza oraz woal. Różnią się one materiałem, z którego zostały zrobione, grubością oraz przepuszczalnością promieni słonecznych.

Obecnie modne są firany do samego dołu, które optycznie powiększają pomieszczenie. Nadają one elegancji i pasują do każdego rodzaju wnętrza, zwłaszcza nowoczesnego. W ciemnym wnętrzu należy wybrać tkaninę, doskonale przepuszczającą światło. Dużo osób wybiera takie, które nie żółkną oraz które się nie gniotą.

Wbrew pozorom podobne firany mogą różnic się wykończeniem, które potrafi diametralnie zmienić ich pierwotny wygląd. Między innymi stosuje się szelki, koła czy też taśmę. Warto dobrać do nic zasłony, które dodatkowo przyozdobią okna.