Wystrój okien jest bardzo istotny. Wybór odpowiedniej firany, zasłony bądź paneli może zupełnie zmienić wnętrze naszego pomieszczenia. W zależności do stylu w jakim urządzamy nasze mieszkanie dobieramy właściwy rodzaj.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zasłon:

Dekoracyjne – pełnią tylko funkcje estetyczne – bardzo często maskują niechciane wystające podłącza pionowe, rury. Możemy wybrać gładkie, we wzory czy półtransparentne. Wiele osób decyduje się również za zasłony typu makarony, spaghetti.

Zaciemniające – muszą być wykonane z grubszego materiału, bądź takiego, przez który zupełnie nie przenika światło. Mają one odgrodzić to co się dzieje w środku pomieszczenia od tego co na zewnątrz.

Panelowe – montowane są na szynie, zazwyczaj z grubszego materiału, aby się nie gniotły. Wykonane są ze specjalnych tkanin, które nie absorbują kurzu.

Poza wyborem funkcji, różnią się również sposobem mocowania. Możemy zamontować na szynie przy suficie, drążku bądź karniszu na ścianie. Zasłony można również inaczej zawieszać.

  • Na szelkach wystających poza zasłonę.
  • Na kółkach zamocowanych w zasłonie.
  • Na taśmie marszczącej wieszane za pomocą żabek.
  • Na tunelu-u góry znajduje się tunel przez który przekłada się zasłonę.
  • Bądź na kanale z krzywką – w wewnętrznej stronie znajduje się tunel a dzięki wystającej grzywce – zazwyczaj w postaci marszczeń – wszystko jest zamaskowane.

Tak naprawdę wszystko zależy od własnych upodobań, gustu i stylu, w którym chcemy utrzymać pomieszczenie.