Podstawowa rzeczą jaką należy zrobić przed przystąpieniem do czyszczenia jest sprawdzenie załączone instrukcji. Są tam zawarte informacje o sposobie czyszczenia. Niektóre rolety trzeba prać ręcznie inne można w pralce. Zobacz, w ilu stopniach należy to robić. Ale pod żadnym względem nie wolno wirować!

Przede wszystkim często odkurzaj rolety specjalną końcówką – szczotką. Jest to najłatwiejszy sposób pozbycia się osiadającego na niej kurzu.

Większość rolet posiada specjalną powłokę pozwalającą na łatwiejsze utrzymanie czystości. W mniejszym stopniu przywiera kurz, nie pochłaniana jest wilgoć. Zabezpiecza ona również przed deformacją.

Jeśli jednak roleta wymaga odświeżenia, oceń stopień zabrudzenia. Małe plamki spróbuj zmacać gumką. Większy brud usuniesz za pomocą wody z dodatkiem niewielu kropel środka myjącego. Nie zmocz nadmiernie tkaniny, aby nie uszkodzić jej struktury,

Nie używaj silnie działających detergentów, ponieważ nie tylko uszkodzisz powierzchnię, ale pojawią się zacieki i odbarwienia. Tym bardziej, jeśli rolety narażone są na promienie słoneczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyczyszczenie całej rolety. Przetrzyj zwilżoną szmatką po całej długości. Jeśli mamy parownicę, możemy odświeżyć naszą roletę, zachowując odpowiednią odległość.

Po skończonym czyszczeniu pozostaw roletę do całkowitego wyschnięcia. Musi być wtedy rozwinięta.

Jeśli usuwaliśmy kilka plam, musimy rozłożyć roletę na płaskiej powierzchni, dopóki nie będzie zupełnie sucha. Natomiast decydując się na odświeżenie całości, należy powiesić ją z powrotem na swoje miejsce. Aby nie uległa deformacji, pozostaw obciążenie na jej dolnej krawędzi. Pod żadnym pozorem nie prasuj rolety żelazkiem! Temperatura może uszkodzić jej warstwy, ale również stopić.

Pamiętaj jednak, że nadgorliwość gorsza od faszyzmu. Zbyt częste mycie może również uszkodzić roletę oraz zmienić kolor.