W zależności od potrzeb znajdą się zwolennicy rolet jak i firan. Wszystko zależy od ich przeznaczenia i docelowego miejsca. Duże znaczenie ma też styl w jakim będziemy projektować dane wnętrze.

W restauracjach z przeszklonymi szybami, zdecydowanie lepszą opcją będą rolety (bądź też żaluzje), natomiast firany w gustownych restauracjach – w połączeniu z eleganckimi zasłonami dodadzą szyku i przepychu.

Dostępnych mamy wiele rodzajów rolet, dlatego możemy dobrać odpowiednio pasujące do naszego wnętrza. Idealnie sprawdzą się w kuchni, szczególnie gdy blat roboczy znajduje się pod oknem. Urządzając biuro, możemy postawić na rolety, które przysłonią odbijające się promienie słoneczne od ekranu. Jednocześnie wpuszczając światło, które jest niezbędne do efektywnej i komfortowej pracy.

W nasłonecznionych pomieszczeniach niezbędne są rolety, ponieważ w upalne dni temperatura bardzo wzrasta, tworząc klimat nie do wytrzymania.

Firany są doskonałym rozwiązaniem kamuflującym. Gdy mamy podstarzałe okna, bądź widok nie zachęca do podziwiania, możemy w szybki sposób to ukryć nie tracąc atrakcyjności naszego pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się w starym budownictwie jako kamuflaż do wystających rur i starych kaloryferów.

Mając piękny widok za oknem, bądź właśnie wymieniliśmy okna, wyeksponujemy to wybierając odpowiednią firanę. W takim wydaniu, może ona dodać elegancji i klasy.

Zdecydowaną zaletą firan, jest możliwość ich szybkiego wyczyszczenia, wrzucając do pralki. Co jest dużą wadę u rolet. Musimy przetrzeć je ręcznie. Jeśli mamy żaluzje to pomocny okaże się odkurzacz bądź specjalna szczotka. Rolety znacznie mniej łapią kurz i opary niż firanki, które wymagają częstych zabiegów, aby nie pożółkły.

Rolety jak i firany mogą zmienić wygląd naszego okna od zaraz, nadając konkretnego wyrazu pomieszczeniu. Wystarczy dobrać odpowiedni wzór. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Jeśli nie wiemy jakie rozwiązanie będzie dla nas lepsze możemy wybrać oby dwa.