Rolety rzymskie są bardzo modne i co raz częściej zastępują tradycyjne firanki, które powoli odchodzą w zapomnienie. O ile firany bezproblemowo można wyprać w pralce i powiesić ponownie a jak to jest z roletami rzymskimi? podpowiadamy, jak je czyścić, aby zachowały piękny wygląd i jednocześnie nie były skupiskiem kurzu.
Na rynku istnieje bardzo wiele rodzaju Rolet rzymskich, jedne są bardziej firanowe inne bardziej zasłonowe, jednak sposób ich czyszczenia jest bardzo podobny. Wbrew pozorom ich czyszczenie nie wiele się rożni od typowych firan.

Jak przygotować rolety do prania?
Wystarczy je dokładnie zdementować, aby ich nie uszkodzić. Do tej czynności należy rozłożyć roletę na całą długość i wyciągnąć delikatnie sznurki. Następnie usuwamy wszystkie pozostałe usztywniające pręciki oraz obciążniki na dole rolety. Należy również wyciągnąć cały mechanizm utrzymujący roletę. W zależności od rodzaju maga być na taśmie lub na przelotkach.

Tak przygotowana roletę możemy spokojnie wrzucić do pralki lub wyprać ręcznie. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności warto sprawdzić co bardziej zaleca producent. Po wypraniu postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku firany czy zasłony. Suszymy roletę, prasujemy wkładamy z powrotem całe mocowanie i wieszamy.