Zasłony odpowiednio dobrane są idealnym wykończeniem aranżacji każdego pomieszczenia. Potrafią stworzyć pozytywną atmosferę i klimat wewnątrz naszego mieszkania. Aby zasłony na długi czas zachowały swój piękny wygląd należy o nie szczególnie dbać. Tym bardziej, że są narażone na działanie kurzu i promieni słonecznych, które powodują, że tracą one swój urok i blask. Dodatkowo jest to bardzo niezdrowe dla alergików, którzy są uczuleni na roztocza.

Większość zasłon możemy prać w pralce w specjalnych środkach to do tego przeznaczonych. Najważniejsze jest to, aby prać zasłony w odpowiedniej temperaturze, ponieważ zbyt gorąc woda może zniszczyć delikatny materiał, z którego jest wykonana zasłona.

W przypadku zasłon, które posiadają drobne ozdoby dekoracyjne np. koraliki, koronki, wstążki należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć uszkodzenia zasłony. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na oddanie zasłony do pralni.  Zadbają tam, aby struktura, kolor i drobne dekoracje zasłony nie uległy zniszczeniu. Jeżeli, jednak wolisz wyprać zasłonę samodzielnie pamiętaj o jej złożeniu w kostkę na lewą stronę tak, aby ozdoby znalazły się wewnątrz firany i nie obijały się o bęben pralki co może spowodować ich uszkodzenie.

Zasłony możemy prać tak często, jak jest to konieczne. Dzięki zastosowaniu tych zasad uda się zachować ich piękno a okno będzie wyglądać zawsze pięknie i estetycznie.